5 najczęstszych błędów popełnianych przez prowadzących prezentację

5 najczęstszych błędów popełnianych przez prowadzących prezentację - Prezentacje w Biznesie https://prezentacjewbiznesie.pl

Nawet osoby, które dobrze czują się prezentując temat przed grupą często popełniają błędy, o których przeczytasz dzisiaj. Sprawdź, czy i Ty je popełniasz, a jeśli tak, zacznij pracę nad ich wyeliminowaniem. Dzięki temu podniesiesz jakość swoich prezentacji.

Gdy skupiasz się na mówieniu często zapominasz o innych rzeczach, które mają równie duży wpływ na rezultat prezentacji. Słowa, chociaż najważniejsze, nie zawsze są podawane w lekkostrawny sposób, na co wpływ mają słabe przygotowanie, zdenerwowanie, złe nastawienie do prowadzenia prelekcji i wiele innych czynników.

Warto jednak pamiętać o kilku z pozoru mało istotnych elementach, które potrafią zakłócić odbiór Twojej prezentacji i sprawić, że będziesz niesłyszalny i niezrozumiały. Poniżej znajdziesz 5 rzeczy, które stanowią największe wyzwanie, nie tylko dla osób niedoświadczonych w prezentacjach.

 

Czytanie ze slajdów – stanie tyłem

Zbyt dużo tekstu w prezentacji to dość duży i częsty błąd. Głównie dlatego, że zapisany slajd przyciąga uwagę. Ale nie tylko uwagę publiczności – również Twoją. Taka prezentacja to duża pokusa – spore kawałki można przeczytać i ułatwić sobie tym samym wystąpienie. Ale w tym wypadku w parze z ułatwieniem idzie spadek jakości.

Część prowadzących już wie, że dużo tekstu na slajdach jest błędem i tekst zastępują obrazami. Ale mimo wszystko stare nawyki zostają, a występujący mają tendencję do tego, by odwrócić się do prezentacji i rozmawiać nie ze słuchaczami, ale z oświetloną rzutnikiem ścianą.

Zasada jest prosta: znaj prezentację tak dobrze, by nie musieć na nią patrzeć lub ustaw monitor tak, by kontrolować to, co dzieje się za Twoimi plecami. Nie masz takiej możliwości? Zerknij za siebie, a potem wróć wzrokiem i postawą do publiczności. To dużo lepsi i żywsi słuchacze niż oświetlona ściana.

 

Chaotyczna mowa ciała lub jej brak

Wiele osób powie Ci, że mowa ciała jest najważniejszym elementem prezentacji. Ja powiem Ci, że najważniejsze jest to, co mówisz, a mowa ciała ma największy wpływ na to, czy Twój przekaz jest przystępny, czy raczej nudny lub w ogóle adresowany do kogokolwiek.

Spróbuj swoją prezentację prowadzić zza biurka, z otwartym laptopem i sprawdź, ile z niej zrozumieli uczestnicy. Jeśli nie jest to szkolenie z obsługi Worda, to założę się, że niewiele.

Siedzenie za biurkiem też jest jakąś postawą, więc zalicza się do mowy ciała podczas prezentacji. Tej złej mowy ciała.
Im bardziej statyczny jesteś, tym bardziej nudzisz publiczność. Im bardziej jesteś chaotyczny, tym bardziej ją dezorientujesz. Warto nauczyć się kilku prostych gestów, które urozmaicą przekaz:

  • wyliczanie,
  • gesty Tak / Nie
  • nie mam pojęcia
  • początek / koniec

to zrozumiałe gesty, które po krótkim treningu wprowadzisz do swojego wachlarza mowy ciała. Warto.

 

Ignorowanie pytań

Prowadzący zawsze jest dla publiczności, a nie publiczność dla prowadzącego. Niezależnie od tego, czy prowadzisz prezentację w firmie, czy jesteś trenerem zajmującym się szkoleniami zawodowo.  Jeśli publiczność ma pytanie nie wolno Ci go zignorować. Możesz odpowiedzieć na nie na końcu wystąpienia, ale zignorować go nie wolno. Kropka.

 

Nie trzymanie się tematu

Dygresje są bardzo przyjemne, bo to takie lekkie historyjki, które dobrze znamy i z którymi dobrze się czujemy. Ale czasami są totalnie nie na miejscu. Co z tego, że świetnie zabawiają publiczność, skoro nie przybliżają Cię do ukończenia zadania. A przy okazji mogą zaprowadzić Cię do lasu – z nimi łatwo zgubić wątek.

Jasne, że dygresje są dopuszczalne, szczególnie gdy dana anegdota idealnie komponuje się z zaistniałą sytuacją, ale nie powinny stanowić one większej części Twojej prezentacji. Historie są świetne, ale lepiej trzymać się konkretnych przykładów i nie nadużywać ich.

 

Zbyt szybkie / wolne i jednostajne mówienie

Zbyt szybkie mówienie w połączeniu z chaotyczną gestykulacją wywoła mętlik w głowie słuchaczy. Zbyt wolne mówienie w parze z brakiem mowy ciała uśpi publiczność. Połączenia krzyżowe wzbudzą wątpliwości, bo są niespójne – mówisz jedno, Twoje ciało mówi drugie.

Ale nawet dobra mowa ciała okraszona jednostajnym, pozbawionym emocji tonem głosu może być zabójcza dla słuchaczy. Dlatego mówiąc warto wprowadzić ciszę i pracować głosem: raz mówić wolniej, raz szybciej. Prezentacja będzie żyła, a publiczność wraz z nią.

Jeśli zauważasz więcej niż jeden z tych błędów w swoich prezentacjach staraj się pracować nad każdym po kolei. Skupienie się na rozwoju kilku umiejętności jednocześnie wywoła więcej stresu, przez co szybciej się zniechęcisz (bo i na efekty trzeba będzie czekać dłużej).

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na ten temat – napisz do mnie.

Podsumowując:

5 najczęstszych błędów popełnianych przez prowadzących prezentację - Prezentacje w Biznesie https://prezentacjewbiznesie.pl